Rynek pierwotny czy wtórny – różnice. Na którym rynku kupić nieruchomość?

Przy planowaniu kupna nieruchomości musimy określić, na jakim rynku chcemy poszukiwać idealnego domu czy mieszkania. Do wyboru mamy rynek pierwotny i wtórny. Gdzie kupić nieruchomość? Który rynek będzie dla nas korzystniejszym rozwiązaniem?

Podział rynku nieruchomości: rynek pierwotny czy wtórny?

Na rynku pierwotnym możemy kupić mieszkania nowe, nieużywane, z pierwszej ręki. To także rynek, na którym nabędziemy zupełnie nowe domy. Nowe nieruchomości budowane są przez deweloperów, choć równie dobrze inwestycję taką może przeprowadzać spółdzielnia.

Cechą charakterystyczną rynku pierwotnego jest to, że nieruchomości znajdujące się w jego obrębie przeznaczone do sprzedaży niekoniecznie będą w pełni wybudowanymi lokalami mieszkalnymi. Kupujący mają wybór terminu ukończenia inwestycji i oddania mieszkań do użytku. Możemy więc kupić zarówno istniejący już lokal, do którego wprowadzimy się od razu po podpisaniu stosownych umów notarialnych, ale i możemy zdecydować się na rozciągnięcie w czasie całej inwestycji we własne M i podpisać umowę z deweloperem na etapie istnienia tylko przysłowiowej dziury w ziemi. Wówczas na przekazanie kluczy trzeba będzie trochę poczekać. Bardzo często przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego zdarza się, że kupujemy nieruchomość w stanie deweloperskim, czyli do własnego wykończenia.

Natomiast czym jest rynek wtórny? Co to znaczy? Sprowadza się to do zakupu mieszkań, domów czy lokali komercyjnych z drugiej ręki, czyli używanych. Stroną sprzedającą w takim przypadku jest inna osoba fizyczna lub prawna i każdy kolejny nabywca np. mieszkania dokonuje jego zakupu z rynku wtórnego, nawet jeśli nieruchomość ta trafiła do sprzedaży w krótkim czasie od wybudowania. Możemy spotkać się z innymi określeniami rynku wtórnego nieruchomości, mianowicie rynek mieszkań używanych.

Czy warto kupować mieszkania z rynku wtórnego?

Wydaje się, że kupno używanego mieszkania nie jest dobrym pomysłem, ponieważ wiąże się to w wielu przypadkach z koniecznością przeprowadzenia  kosztownego remontu. Jednak trzeba podkreślić, że taka nieruchomość może mieć też wiele zalet. Co to znaczy? Otóż można kupić mieszkanie już urządzone, w pełni wyposażone, do którego będzie można z miejsca się wprowadzić, bez konieczności pokrywania kosztów materiałów budowlanych, remontowych, mebli i dodatków czy innych elementów wykończenia i wyposażenia wnętrza.

Kolejnym atutem wyboru mieszkania z rynku wtórnego jest jego cena, która może być nawet o kilkanaście procent niższa niż w przypadku podobnych nieruchomości z rynku pierwotnego. Poza tym możemy wybrać mieszkania na osiedlach, na których nie ma już miejsca na przeprowadzenie inwestycji deweloperskiej, a z różnych względów dana lokalizacja jest przez nas najbardziej pożądana.

Jednak minusem mieszkań z rynku wtórnego jest to, że jeśli kupującym zależy, by mieć mieszkanie i wnętrze dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i wymagań, to będą oni musieli poświęcić czas i pieniądze na przeprowadzenie koniecznych modernizacji. Zdarza się też, że można kupić tanie mieszkania z rynku wtórnego, ale w stanie do generalnego remontu. Niejednokrotnie takie mieszkania wymagają przeprowadzenia gruntownych modyfikacji, co może być bardzo kosztowne.

W przypadku mieszkań używanych, z rynku wtórnego, spotkać można się z różnym stopniem zużycia budynku, co wpłynie w dłuższej perspektywie na koszty utrzymania nieruchomości oraz miesięczne wydatki.  

Co doceniają osoby kupujące mieszkania z rynku pierwotnego?

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym ma swoje zalety, ale też musimy liczyć się z tym, że koszty realizacji takiej inwestycji najpewniej będą wyższe niż w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego, czyli z drugiej ręki. To podstawowy minus inwestycji w lokale od deweloperów. Poza tym jesteśmy ograniczeni w kwestii wyboru lokalizacji mieszkania wyłącznie do miejsc, w których realizowane są inwestycje tego rodzaju. W dużych miastach na rynku pierwotnym jest sporo mieszkań, które regularnie są wprowadzane do oferty deweloperów czy spółdzielni.

Jednak dzięki zdecydowaniu się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, staniemy się pierwszym właścicielem danego lokalu. Będzie to mieszkanie zupełnie nowe, nie trzeba się martwić tym, że instalacja hydrauliczna czy kanalizacyjna jest już na tyle zużyta, że będzie należało ją w krótkim czasie wymienić i ponieść w związku z tym niemałe koszty. Zasadniczo w wielu przypadkach motywacją do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego i zaakceptowania wyższych kosztów nabycia nieruchomości jest to, że dzięki takiej inwestycji otrzymujemy niezamieszkałe dotąd przez nikogo mieszkanie, które będziemy mogli zaaranżować w sposób absolutnie dowolny. Co prawda pojawiają się w związku z tym kolejne koszty związane z wykończeniem wnętrza, kupnem mebli i sprzętów RTV i AGD oraz elementów dekoracyjnych, które mogą wchodzić w cenę mieszkania z rynku wtórnego. Kupno pustego lokalu ma też swoje zalety – nie trzeba troszczyć się o to, by wyrzucić te części wyposażenia, które się nam nie podobają i które nie pasują do planowanej aranżacji pomieszczeń.

Jeśli mieszkanie od dewelopera kupowane jest na wczesnym etapie realizacji inwestycji deweloperskiej, kupujący mogą nawet ingerować w jego rozkład i zaplanować je tak, by było ono jak najlepiej dopasowane do potrzeb przyszłych domowników.

Kolejnym atutem kupowania mieszkań z rynku pierwotnego jest to, że mamy możliwość nabycia nieruchomości mieszkalnej w budynkach nowoczesnych, wybudowanych z energooszczędnych materiałów i z użyciem technologii sprzyjających ograniczaniu kosztów energii elektrycznej. Często są to apartamentowce o zachwycającej architekturze, zlokalizowane na nowych osiedlach z monitoringiem i ciekawym zagospodarowaniem części wspólnych. Mają one przestronne tarasy czy balkony, a także windy, nawet jeśli są to budynki 4-piętrowe.

Rynek pierwotny czy wtórny – na co się zdecydować?

Dla każdego wybór mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego może nieść za sobą inne korzyści i wady, które trzeba po prostu zaakceptować. Nie ma mieszkań idealnych. W przypadku lokali z rynku pierwotnego mamy do wyboru mieszkania nowe, pozbawione wad poczynionych przez poprzednich właścicieli, które zlokalizowane są w nowoczesnych budynkach wielorodzinnych. Nieruchomość taką można samodzielnie zaaranżować, ma ona także atuty w postaci garażu podziemnego czy własnych miejsc parkingowych. Z kolei zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest z pewnością lokalizacja, zwykle niższa cena, a także możliwość znalezienia mieszkania w stanie i standardzie, które umożliwią natychmiastowe wprowadzenie się do niego. W obu przypadkach warto zastanowić się nad ubezpieczeniem mieszkania – czy to nowego, czy z drugiej ręki, aby chronić swój majątek przed możliwymi ryzykami.