Urządzanie mieszkania od podstaw – od czego zacząć, o czym należy pamiętać?

Interesuje cię nowe mieszkanie od dewelopera czy może gruntowny remont nieruchomości z rynku wtórnego? W obu przypadkach staniesz przed wieloma ważnymi decyzjami dotyczącymi wykończenia mieszkania. Koszt takich prac z pewnością będzie jednym z czynników, jakie powinno się brać pod uwagę przy wyborze oferty. O czym nie można zapomnieć? Jakie jeszcze kwestie są ważne, kiedy stajesz w obliczu urządzania mieszkania całkowicie od podstaw?

Wykończenie mieszkania – od czego zacząć prace?

Przed przystąpieniem do wykończenia mieszkania powinieneś zaplanować wszystkie czynności. Dobry plan pozwoli ci na to, by przeprowadzić prace w racjonalny sposób. Jak powinno przebiegać wykończenie mieszkania krok po kroku?

Urządzając mieszkanie, warto poświęcić czas na wyszukanie ciekawych inspiracji. Najszybciej zrobisz to metodą eliminacji. Przejrzyj najbardziej popularne style wyposażenia wnętrz mieszkalnych i odrzuć te, które z pewnością nie odpowiadają twojemu poczuciu estetyki.

Zaplanuj, jakie elementy obowiązkowo muszą znaleźć się w mieszkaniu i w poszczególnych pomieszczeniach. Czy w łazience chcesz mieć wannę, a może prysznic? Czy wolisz meble wolnostojące, czy też zamówisz zabudowę meblową na wymiar? Jakie sprzęty elektroniczne będą ci potrzebne na początek w urządzanym od podstaw mieszkaniu? To tylko wybrane pytania, na które musisz sobie udzielić odpowiedzi.

Możesz opisać lub nawet narysować schemat wnętrza swojego lokalu. Jeśli chodzi o wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, będzie trzeba nie tylko zaplanować rozkład mebli i sprzętów, ale również tego, jak wykończyć podłogi, ściany i sufity w poszczególnych pomieszczeniach.

Kosztorys wykończenia mieszkania

Większość z nas nie ma nieograniczonych środków na to, by wyposażyć mieszkanie i wykończyć wszystkie pokoje. Dlatego trzeba odpowiednio zaplanować kosztorys, zakładając pewien margines błędu. To, jaki będzie ostateczny koszt wykończenia mieszkania zależy w dużej mierze od twoich upodobań. Wybór drogich desek podłogowych, włoskich płytek do łazienki czy ogrzewania podłogowego sprawią, że koszty wzrosną. Taniej będzie wykończyć posadzki wykładziną czy zwykłymi panelami, a ściany pomalować lub wytapetować.

Warto zaplanować cały kosztorys wykończenia mieszkania możliwie jak najbardziej drobiazgowo. Sprawdź koszty poszczególnych elementów: środków gruntujących do ścian i podłóg, kafelków, tapet czy farb, tynków dekoracyjnych, paneli lub desek, a następnie nanieś to wszystko na arkusz kalkulacyjny czy po prostu spisz na kartce. Nie zapominaj o elementach wykończeniowych, które wpłyną na ostateczną kwotę, jaką należy przeznaczyć na urządzenie mieszkania. Listwy, łączniki, cokoły i tym podobne mogą sporo kosztować, ale są niezbędne do wykończenia podłóg i ścian.

Do tego dochodzą spore koszty armatury i urządzeń sanitarnych do łazienki czy toalety, sprzęty AGD do kuchni i koszty wszystkich mebli, jakie znajdą się na wyposażeniu twojego mieszkania.

Jeśli wyliczone koszty wykończenia mieszkania przekraczają twoje bieżące możliwości finansowe, rozważ możliwość skorzystania z zewnętrznego finansowania. Kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna pozwolą na wyposażenie lokalu we wszystkie niezbędne sprzęty i urządzenia. Im dokładniej rozpiszesz kosztorys, tym lepiej, ponieważ będziesz wiedzieć, jakim wydatkom musisz podołać. Nasza dobra rada jest taka, abyś wziął pod uwagę, że nie sposób uwzględnić na wstępie wszystkich kosztów urządzania lokum, dlatego pozostaw sobie np. 10 proc. środków na pokrycie nieprzewidzianych wydatków.

Wykończenie poszczególnych pokojów w mieszkaniu

Jeśli znasz już rozkład pomieszczeń w swoim przyszłym mieszkaniu, możesz zacząć planowanie tego, jak chcesz je wyposażyć. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od kuchni i łazienki. By móc wprowadzić się do mieszkania, na pewno będziesz potrzebować wyposażonych i wykończonych obu tych pomieszczeń.

W łazience i kuchni punktem wyjścia w wykańczaniu ścian, podłóg czy sufitów będzie układ instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz instalacji elektrycznej. Wykonaj dokładne pomiary i oznacz instalacje na narysowanym planie. Do tego celu możesz wykorzystać zwykłą kartkę papieru, choć o wiele łatwiej będzie ci to zobrazować z wykorzystaniem programu komputerowego. Pomiary mieszkania są bardzo istotne przy jego wykańczaniu. Zmierz każdą ścianę, zwracając przy tym uwagę na rozmieszczenie otworów drzwiowych lub okiennych, usytuowanie kaloryferów, belek czy stałych elementów, takich jak otwory wentylacyjne. Pamiętaj o wymierzeniu wysokości pomieszczeń – najlepiej w kilku miejscach, ponieważ wartości te mogą się różnić. Nawet jeśli dysponujesz dokumentacją techniczną, np. od dewelopera, i tak zmierz samodzielnie ściany, gdyż niekoniecznie będą one miały dokładnie takie same wymiary jak te, które zostały naniesione na rzut mieszkania.

Zabudowę meblową oraz poszczególne elementy armatury dobieraj na podstawie rozlokowania odpływów do umywalki, brodzika, wanny czy zlewu kuchennego. Pamiętaj, by łazienka i kuchnia były w pełni funkcjonalne. Korzystaj z uniwersalnych zasad urządzania wnętrz użytkowych, które wskazują na konieczność zapewnienia dużej swobody poruszania się po pomieszczeniu oraz łatwego dostępu do poszczególnych elementów wyposażenia. W kuchni zadbaj o zorganizowanie jak najdłuższego blatu roboczego, na którym będziesz przygotowywać posiłki.

Największym wyzwaniem w urządzaniu mieszkania od podstaw są małe łazienki i małe, często ślepe kuchnie. Trzeba wspinać się wówczas na wyżyny dekoratorskiego zmysłu, by takie pomieszczenia były jednocześnie  funkcjonalne, ale i estetyczne. Sztuką jest eliminacja tych elementów wyposażenia, bez których ty i twoja rodzina będziecie mogli się obyć.

Wykończenie ścian i podłóg w nowym mieszkaniu

Kiedy planujesz wykończenie ścian i podłóg w nowym mieszkaniu lub lokum, w którym przeprowadzasz gruntowny remont, musisz wybrać odpowiednie materiały wykończeniowe. Na tym etapie powinieneś się już wiedzieć, w których miejscach chcesz mieć kontakty i włączniki światła. Jeśli w mieszkaniu chcesz zainstalować system alarmowy, to zadbaj o to zanim zaczniesz wykonywać gładź gipsową czy położysz tapety. Przewodowe czujniki ruchu najlepiej wcześniej rozmieścić na ścianach. Dzięki systemowi alarmowemu z pewnością będziesz czuć się w swoim mieszkaniu bezpiecznie. Poza tym, jeśli zadbasz o instalację alarmową, to przy wykupywaniu ubezpieczenia mieszkania czy domu będziesz mógł uzyskać zniżki, które pozwolą na obniżenie składki.

Wykańczanie wnętrz zacznij od ścian, w przeciwnym wypadku narazisz swoją świeżo położoną podłogę na zabrudzenia i mechaniczne uszkodzenia. Po malowaniu, nałożeniu tapet czy tynków dekoracyjnych na ściany, możesz zaplanować układanie paneli, parkietu, wykładzin dywanowych i tym podobnych. Warto byś znał specyfikę materiałów wykończeniowych przeznaczonych na ściany czy podłogi. Np. z drewnianej podłogi możesz korzystać dopiero po około 2 tygodniach od jej położenia. Jeśli wybierzesz jednak panele, to wówczas możesz je użytkować od razu po zamontowaniu na podłodze, co przyspieszy kolejne prace wykończeniowe w twoim mieszkaniu.

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne

W mieszkaniach w stanie deweloperskim drzwi wejściowe z reguły są już osadzone, dlatego pozostaje kwestia wyboru drzwi wewnętrznych. Można je zakładać po wykończeniu ścian i podłóg. Wybierz takie, które będą pasowały do zaplanowanej aranżacji, a jednocześnie będą solidne i trwałe. Jeśli chcesz wymienić w mieszkaniu z rynku wtórnego drzwi zewnętrzne, weź pod uwagę parametry dotyczące ich odporności na włamanie. Dobrze by było, aby wybrane przez ciebie drzwi były nie tylko antywłamaniowe, ale i posiadały niezbędne certyfikaty czy atesty świadczące o ochronie przeciwpożarowej.

Biały montaż w łazience

Kiedy już wyposażysz mieszkanie w drzwi i wybierzesz pokrycia podłóg i ścian, musisz też podjąć decyzje o kształcie swojej łazienki. Jeśli w mieszkaniu jest osobna toaleta, dobrym pomysłem będzie utrzymanie obu pomieszczeń w podobnym stylu. Pamiętaj, by w łazience znalazło się miejsce do przechowywania – zamknięte półki i regały pozwolą na utrzymanie porządku.

Co istotne, do łazienki wybierasz nie tylko kafelki – na ściany i podłogi, ale również armaturę i urządzenia sanitarne. Musisz wiedzieć, czy chcesz mieć w łazience wannę czy może kabinę prysznicową. Połączeniem tych dwóch elementów będzie wanna z parawanem, która pozwoli na jednoczesne korzystanie z kąpieli, jak i z dobrodziejstwa szybkich pryszniców. Wszystko zależy od tego, jak wiele miejsca masz w łazience. Często w tym samym pomieszczeniu może stać również pralka, którą warto uwzględnić w swoich planach wykańczania mieszkania. Biały montaż wykonany po wykończeniu wszystkich powierzchni ścian i podłóg pozwoli ci cieszyć się w pełni funkcjonalną łazienką.

Jak urządzić nowe mieszkanie – wybieramy meble

Urządzanie nowego mieszkania po wykończeniu ścian, podłóg czy sufitów oraz położeniu kafelków w łazienkach i kuchni wchodzi na inny poziom. To czas, kiedy możesz już wyposażać swoje lokum w meble, jakich będziesz potrzebować. Bądź przy tym pragmatykiem, czyli wybieraj meble pod względem ich użyteczności, a nie tylko biorąc pod uwagę design. Nowoczesne, atrakcyjne rozwiązania od projektantów z pewnością są piękne i oryginalne, ale przy tym drogie. Niekoniecznie będą też wpasowywać się w twoją wizję wyposażenia wnętrza mieszkalnego i niestety nie zawsze są wygodne w użytkowaniu.

Zanim zaczniesz kupować meble, musisz wiedzieć, w jakim stylu chcesz urządzić swoje mieszkanie. Czy będzie to popularny w ostatnich latach styl skandynawski, charakteryzujący się wykorzystaniem we wnętrzach naturalnych materiałów i białej kolorystyki, czy też styl glamour, charakteryzujący się luksusowymi dodatkami? Możesz zdecydować się na tradycyjne umeblowanie wnętrz, które sprawdzi się zwłaszcza w dużych mieszkaniach, gdzie będziesz mógł dobrze wyeksponować np. rustykalne biurko czy stół z krzesłami. W mniejszych lokalach zdecydowanie lepszym wyborem będzie styl minimalistyczny, oszczędny jeśli chodzi o dekoracyjność. Nie ma w nim miejsca na ustawianie bibelotów na półkach czy wykorzystywanie do aranżacji wnętrz mebli z dużą ilością ozdobników i żłobień.

Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie meble są ci absolutnie potrzebne i jakie zmieszczą się w poszczególnych pokojach. W sypialni obowiązkowo musisz postawić wygodne łóżko. Przydadzą ci się też szafa i komoda z szufladami, w których schowasz np. bieliznę. Jeśli pozwala na to powierzchnia pomieszczenia, możesz kupić dużą szafę wolnostojącą, a jeśli miejsca jest niewiele, lepiej zamów szafę przesuwną, która będzie doskonale dopasowana do rozmiarów wnętrzu.

W salonie czy w pokoju dziennym dobrze by było, gdybyś przewidział sferę relaksu dla siebie i swojej rodziny. Duża kanapa z fotelami lub narożnik ze stolikiem do kawy są nieodłącznym elementem wyposażenia takiego wnętrza.

W kuchni ciąg zabudowy kuchennej musi pomieścić piekarnik, płytę kuchenną, lodówkę czy zmywarkę i zlew. Możesz zdecydować się na sprzęty w zabudowie lub wolnostojące. Wybór należy do ciebie.  W przedpokoju zaś umieść wieszak i półki na buty oraz ewentualnie szafę do przechowywania okryć wierzchnich.

Przy wykańczaniu nowego mieszkania od dewelopera wiele kwestii trzeba wcześniej przemyśleć, a w trakcie prowadzenia prac pilnować tego, by elementy wyposażenia mieściły się w wyliczonym wcześniej budżecie. Plan jest tym, czego z pewnością potrzebujesz w takiej sytuacji.